Poslat vzkaz

  1. Dobrý den, zajímalo by mě jaký tepelný odpor R musí splňovat jednotlivé konstrukce energeticky úsporného domu. Dále totéž, jedná-li se o dům pasivní. A jaký je vlastně rozdíl mezi nízkoenergetickým a pasivním domem. Mám na mysli obvodové stěny, výplně všech otvorů, tedy okna, dveře, a hlavně jaký R má mít stropní, resp. střešní konstrukce.
    Děkuji za odpovědi a přeji klidný, energeticky málo náročný, čas
    Tomáš Kysela

    • Dobrý den,
      norma neuvádí hodnoty jednotlivých konstrukcí a oken, ale celkovou spotřebu energie na vytápění za rok:

      Domy s téměř nulovou spotřebou energie (nZEB): měrná potřeba tepla na vytápění činí 30–70 kWh/m2/rok, pro malé jednopodlažní objekty může být i více než 80 kWh/m2/rok.

      Nízkoenergetické domy: standard pracuje s hodnotou měrné potřeby tepla na vytápění do 50 kWh/m2/rok, nejlepší nízkoenergetické domy (energetická třída A1) by měly mít spotřebu na vytápění do 40 kWh/m2/rok.

      Pasivní domy: maximálně 15 kWh/m2/rok.

      U rozhodování, jaký materiál pro stavbu použít, je důležité sledovat tepelnou vodivost materiálu. Čím nižší je její hodnota, tím méně tepla skrze stěny uniká. Například vodivost běžného měkkého dřeva je 0,18 W/mK. Oproti tomu beton dosahuje hodnot okolo 1,2 W/mK, tedy skoro sedmkrát více. Keramické pálené cihly, přesněji řečeno jednovrstvé zdivo plněné minerální vatou (Porotherm 38 T Profi) disponují vodivostí pouhých 0,07 W/mK.

      Obdobě je to u skel: Tepelněizolační schopnost okna je mimo jiné dána součinitelem prostupu tepla zasklením Ug – čím je jeho hodnota nižší, tím lépe zasklení izoluje. Moderní dvojsklo dnes dosahuje hodnot kolem 1,0-1,1 W/m2K, v případě trojskel s vysokým důrazem na tepelněizolační schopnosti se pak dostáváme až na hodnoty pod 0,6 W/m2K.

      Vaše redakce

Zeptat se & odpovědět

Načítání...