Voda v zahradě nemusí sloužit jen k zavlažování – přírodní koupací jezírko nebo biotop představují ekologickou a estetickou alternativu k tradičním bazénům. Vodní plocha nejen oživí zahradu a přiláká užitečné živočichy, ale také přispěje ke zlepšení mikroklimatu. Aby jezírko zůstalo čisté a harmonicky zapadlo do okolního prostředí, je důležité pečlivě zvolit vhodné rostliny a zajistit správnou péči o vodní ekosystém.

Líbí se vám tento článek?
Zóny pro sázení vodních rostlin
Klíčem k přirozeně čisté vodě v koupacím jezírku je vhodný výběr rostlin. Ty sice přímo nefiltrují vodu ani neodstraňují nečistoty, ale absorbují přebytečné živiny, čímž omezují růst řas. Aby ekosystém fungoval správně, je důležité rozdělit vodní plochu na dvě hlavní části – koupací zónu a zónu s vodními rostlinami. Zelená část by přitom neměla pokrývat více než polovinu celkové plochy jezírka.
Pro dosažení čisté a vyvážené vody je nutné jezírko osázet dostatečným množstvím vhodných rostlin a dodržet hloubkové členění dna:
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.

- Břehová zóna – Nachází se na samém okraji jezírka a tvoří přirozený přechod mezi vodní plochou a okolní zahradou. Není trvale zaplavená, takže zde lze vysazovat i běžné vlhkomilné rostliny, které pomáhají jezírko esteticky zakomponovat do prostoru.
- Mokrá zóna – Hloubka vody v této části se pohybuje mezi 5 až 15 cm. Rostliny zde zakořeňují v mělké vodě a přispívají k biologické rovnováze jezírka.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.

Zeptat se & odpovědět