Možnost kdykoli si zaplavat nabízí svému majiteli bazén, který je umístěn v interiéru. Toto pohodlí však vyžaduje pečlivý projekt a také účast specializovaných firem. Svépomocí kvalitní bazén uvnitř domu nepostavíte.
Líbí se vám tento článek?
Platí základní pravidlo, a sice, že – na rozdíl od venkovního bazénu, který můžete pořídit dodatečně kdykoli – bazén v interiéru byste měli plánovat jako širší součást výstavby celého domu. Proč? Dodatečně postavený bazén v dávno hotovém domě by mohl znamenat nadměrnou zátěž pro jeho základovou desku, u níž by dokonce reálně hrozilo prasknutí. Řeč je samozřejmě skutečně o ryzím bazénu v útrobách domu, nikoli o různých, víceméně lehce zastřešených přístavbách.
Metody stavění interiérového bazénu
Při stavbě bazénu uvnitř domu se totiž často používá takzvaná rámová nádrž, která je buď vyrobená v celku nebo svařovaná. Tato nádrž vyžaduje pro ukotvení velké množství betonu a dalších materiálů, a to včetně hydroizolace. Pokud by toto stavebník nebral v úvahu již při projektování základové desky, mohl by pozdější provoz bazénu znamenat pro dům pohromu.
Dům a interiérový bazén by tedy měly být sice současně postupující stavby, ale přesto by mělo jít o dva různé projekty. Bazénová nádrž nesmí být jakkoli přímo napojena na stěny objektu. Vůbec nemluvě o tom, že by snad konstrukce bazénu měla znamenat pro stěny domu nějakou nosnou oporu.
O tom, že bez odborného zpracování projektu se neobejdete. Svědčí i často opomíjený fakt, kam se bude vypouštět voda z bazénu při její občasné výměně. Klasické odtoky nemusejí zvládnout velký objem vypouštěné vody. Je tudíž nezbytné již ve fázi plánování a zpracování projektové dokumentace počítat s rezervami pro dlouhodobý provoz bazénu.
Základní požadavky
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět