O svých zkušenostech a možnostech této zajímavé technologie s námi hovořil majitel domu z kontejneru a stavitel v jedné osobě Jakub Zaviačič.
Líbí se vám tento článek?
Když si prověřil kontejnerovou výstavbu na vlastní kůži, začal se touto technologií zabývat profesionálně. Kromě rodinných domů realizuje také bydlení pro seniory, projekty rekreačního a sociálního bydlení atd.
- K výstavbě se používá jeden konkrétní typ kontejneru?
Ano, používáme kontejnery typu HC 40, každý má půdorysnou plochu zhruba 12 krát 2,5 metru a výšku 290 cm. Jedná se o klasický přepravní kontejner, ale s větší výškou. To umožňuje uvnitř vybudovat obytný prostor se světlou výškou 260 cm, což požadují naše normy.
- Jak velký dům se takto dá postavit?
Podle českých norem do tří nadzemních podlaží, my jsme stavěli zatím dvoupodlažní domy. Rozloha je v podstatě neomezená. S kontejnery se pracuje jako s moduly, které se řadí k sobě.
- Jsou tyto kontejnery samonosné?
Pro stavební účely jsou vlastně předimenzované. Jsou opatřeny vysoce tuhým rámem a podlahou, která má nosnost 30 tun i více. Na lodi je jich uskladněno až 10 na sobě, takže spodní kontejner musí unést hmotnost až 400 tun. Pro rodinný dům to je víc než dost! Kontejner vlastně slouží jako hrubá stavba, stěny se vyřežou a upraví podle potřeby.
- Jak jsou takové domy založené?
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět