Každý stavebník dozajista sní o krásném příjemném domě. Lákavý obrázek moderní stavby půvabně zasazené v zeleni u jezírka ale ještě nezaručuje, že se vám bude dobře bydlet. To nejdůležitější se totiž skrývá uvnitř. Dispozice domu musí být praktická a „sedět na míru“. Přinášíme několik rad, co by ve vašem domě mělo či naopak nemělo být, abyste po nastěhování neprocitli z krásného snu do nepříjemné reality.

Líbí se vám tento článek?
Dům musí velikostí i dispozicí odpovídat (samozřejmě v rámci finančních možností) velikosti a životnímu stylu vaší rodiny, lokalitě a pozemku, na němž stojí. Ať už budete vybírat z developerských projektů nebo posuzovat individuálně navržený dům, všímejte si těchto znaků:
1. Velikost domu a jednotlivých místností
Při plánování domu myslete na potřeby všech členů rodiny, a to s perspektivou na několik desetiletí. Děti za čas vyrostou a osamostatní se, oproti tomu může nastat potřeba ubytovat prarodiče, začnete pracovat doma apod. Pokud k vám budou jezdit návštěvy, je třeba jim umožnit přespání.
Velikost jednotlivých místností je individuální volbou, pro pohodlné bydlení je důležitá vyváženost a uměřenost. Dům pro velkou rodinu s dětmi by měl mít dostatečně velké zádveří pro pohodlné přezutí, uložení kabátů či odložení kočárku. Předsíňka o šířce 120 cm vám stačit nebude. Neplýtvejte zbytečně místem na dlouhé chodby, velkorysé schodiště nebo halu, raději jej využijte pro úložné prostory nebo zázemí.
Nebudujte nadměrně velký obývací pokoj s miniaturní kuchyní, když budete vyvařovat pro početnou rodinu. Často se také podceňují dětské pokoje – v rodinném domě určitě dopřejte dětem více prostoru než v paneláku.
Tento článek je pro členy klubu Můj dům.
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět