Demonstrativním příkladem stavění 21. století byly až donedávna nízkoenergetické, dnes především pasivní domy. Budoucnost však má větší ambice, tudíž si klade i o poznání vyšší cíle, které definují ještě přísnější normy a požadavky „domů s téměř nulovou spotřebou energie“.
Líbí se vám tento článek?
Rozdíly mezi uvedenými standardy pro nízkoenergetický dům (NED), pasivní dům (pD) a nulový dům jsou patrny už z pouhého porovnání energie potřebné k vytápění. Nezbytným vývojovým stupněm k pasivnímu domu byly domy nízkoenergetické (hraniční hodnota měrné potřeby tepla na vytápění představuje < 50 kWh/m2/rok).
O kvalitativní stupínek výše jsou pak domy pasivní (roční potřeba tepla na vytápění činí ve středoevropských klimatických podmínkách asi 15 kWh/ m2. Což znamená, že pasivní rodinný dům s podlahovou plochou 150 m2 by měl mít celkovou potřebu tepla na vytápění 2 250 kWh/rok (150 m2 x 15 kWh = 2 250 kWh).
A „domy nulové“?
Jde v podstatě o pasivní domy, jejichž spotřebu energie kryjí v maximální možné míře obnovitelné zdroje. měrná potřeba tepla se pohybuje na hodnotě < 5 kWh/m2/ rok. Pro lepší představu – splnění současných závazných požadavků normy vede k potřebě < 100 kWh/m2/rok, ovšem jak ukázal rozsáhlý audit, požadované ukazatele splnilo pouhé 1 % rodinných domů (starší zástavba má totiž spotřebu násobně vyšší).
Zákon od roku 2020 požaduje „téměř nulovou spotřebu“ (zkratka NZEB – Nearly Zero Energy Building). Zde je ovšem třeba vzít v potaz slůvko „téměř“, což značí, že zákon ani prováděcí předpisy nejsou tak rigorózní a nevyžadují přímo „nulový dům“, ale pouze dům, který se nulovému standardu blíží.
Také si přečtěte: Pasivní domy pro aktivní život
Je rovněž nutné přesně definovat rozdíl mezi potřebou a spotřebou. Jestliže potřeba znamená nároky domu na energii, pak spotřeba udává množství energie spotřebované technickým zařízením, které bude tuto potřebu pokrývat. V případě potřeby netřeba znát způsob získávání energie, v případě spotřeby ovšem musí být navržený konkrétní systém vytápění, chlazení, vzduchotechniky atd.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět