Stavební technologie Velox se ztraceným bedněním je u nás na trhu již tři desítky let. Dlouhá trvanlivost a čím dál větší důraz na energetickou úspornost a zdravé bydlení jí zaručují přední místo ve výstavbě rodinných domů. Když se spojí s osvědčenými kvalitními přírodními materiály, vznikne nadčasová hodnota. Svědčí o tom krásný příklad ze středních Čech.

Bungalov, moderní dům, 5+1, od Ivana Šívrová
Líbí se vám tento dům?
Profil domu
![]() |
Zjistit cenu |
![]() |
280 m2 |
![]() |
230 m2 |
![]() |
Bungalov, moderní dům |
![]() |
5+1 |
![]() |
Jiná |
![]() |
Valbová |
![]() |
Atypický |
![]() |
Rovinatý |
![]() |
Ivana Šívrová |
Klidné místo v západním svahu s dobrou dopravní dostupností má slunnou polohu s krásným výhledem na krajinu s městem a řekou, ideální pro příjemné bydlení. Pozemek o velikosti 3000 m2 byl donedávna jen zanedbaná louka zanesená odpadem, naše hostitelka jej proměnila v malý kousek ráje. V horní, rovinaté části podél komunikace byl postaven komfortní dům, ve svahu vznikla velká zahrada s bazénem, letní kuchyní a užitkovou částí.
Od typového domu k vlastnímu návrhu
Majitelé si přáli nízkoenergetický, ale komfortní, otevřený a bezbariérový dům, kde bude nejen velký obývák a kuchyň, ale i dost místa v koupelně a prostor pro potřebné zázemí. „Poohlíželi jsme se po typových domech, ale při zkoumání řady projektů nám vždycky něco nevyhovovalo nebo chybělo, žádná dispozice nebyla ideální a úpravy by vždy přinesly jen kompromis, a tak jsme si dům nakonec navrhli sami,“ vypráví majitelka o začátcích stavby.

Přízemní dům má půdorys tvaru U rozdělený podélnou chodbou na dvě části. Podél západní strany probíhá velký jednolitý obývací prostor se sezením a kuchyň s jídelnou a výstupem na krytou terasu. Přes prosklenou fasádu je vidět zahrada a celá okolní krajina jako na dlani a slunce sem svítí po celé odpoledne. Směrem k východu je orientována prostorná předsíň, dvougaráž, pracovna a ložnice. Dům má také malé fitness, velkou chloubou jsou dvě prostorné koupelny – jedna relaxační (sprchový kout, vana, dvě umyvadla, WC, bidet a sauna) umístěná v blízkosti ložnice, druhá „provozní“ v denní části domu – s toaletou a velkým sprchovým koutem. Přes tuto koupelnu se vchází do prádelny, kde je umístěna pračka a další vybavení pro domácí práce. Z této koupelny se také dá vyjít ven na malou samostatnou terasu s vířivkou.

Prostor, světlo a teplo
Říká se, že první dojem při vstupu do domu rozhoduje o tom, jak se zde budete cítit. V tomto případě jsme vnímali otevřený, přehledný, světlý a útulný prostor. Z velké předsíně se skleněnými dveřmi prochází do široké chodby, odkud vedou dva volné průchody do bohatě prosklené společné obývací části. Majitelé si dům navrhli tak, aby každá místnost měla okno a aby denní světlo volně procházelo ve všech směrech. Nechybí ani ve střední chodbě, která je osvětlena ze sousedních místností a také shora střešními světlovody.

Design interiéru i charakter celého domu jsou založeny na přírodních materiálech. „Chtěli jsme, aby dům působil útulně a byl nadčasový, dnes preferovaná kombinace kov-sklo nám není příjemná, a proto jsme volili hlavně dřevo, keramiku, světlé teplé a neutrální barvy a povrchy s přírodní strukturou,“ vypráví majitelka. Obytné místnosti mají jednolitou dřevěnou lamelovou podlahu, převažují dřevěné dveře s obložkovými zárubněmi a dřevěný nábytek. Do koupelen si majitelka vybrala matné keramické obklady a dlažby ve světlých pískových a šedavých odstínech.
Exteriér koresponduje s interiérem – fasáda je obložena pečlivě provedeným cihelným páskovým obkladem s raženou strukturou, dům má odolnou betonovou krytinu v decentním antracitovém odstínu a dřevěné okenní rámy jsou zvenčí opatřeny hliníkovým pláštěm. Stavba tak nenásilně a přirozeně zapadá do svého prostředí a bude jí to tady slušet i za desítky let.

▪ Užitná plocha: 230 m2
▪ Konstrukce: betonová základová deska a základové pasy, stavební systém Velox se ztraceným bedněním ze štěpkocementových desek a izolace 200 mm grafitového polystyrenu, obv. zdivo tl. 420 mm, valbová střecha – dřevěný krov z příhradových vazníků, střešní krytina Bramac Tegalit, obložení fasády – vyrovnávací vrstva PES 20 mm, páskový cihelný obklad Brickland
▪ Výplně otvorů: okna dřevohliníková s izolačními trojskly (dodavatel Winlux s.r.o.), dveře dřevěné dýhované do obložkových zárubní a celoskleněné z tvrzeného skla, sekční garážová vrata (dodavatel Hörmann)
▪ Vytápění a technologie: podlahové teplovodní vytápění, tepelné čerpadlo NIBE + 2x geotermální vrt o hl. 100 m, vrty vyvedeny do technické místnosti v garáži, krb s krbovou vložkou, předokenní žaluzie na el. pohon, bazén Mountfield s posuvným zastřešením (Alukov)
Dešťová voda se svádí ze střech do podzemní nádrže o objemu 8 m3, která je napojena na automatický závlahový systém. V domě je vybudován rozvod dešťové vody ke splachování WC a k pračce. Pokud je dešťové vody nedostatek, systém se automaticky přepne na domovní vodovod.
▪ Stavební projekt: Ivana Šívrová
▪ Dodavatel stavby: SHS 2 Ing. Havrda a synové s. r. o.
▪ Dodavatel technologie Velox: Hoffmann, spol. s r. o. Chrudim
FOTOGALERIE:
Zkušenosti z výstavby: Všechno podle svého
Již od pohledu je patrné, že stavba byla provedena precizně a z kvalitních materiálů. Zajímalo nás, co rozhodlo o konstrukčním systému, jak probíhala realizace a jak se výběr osvědčil.
„S technologií Velox jsme se seznámili na jednom stavebním veletrhu. Vybrali jsme si tento systém kvůli výborným energetickým vlastnostem a masivní konstrukci. Nabídka typových domů nás neoslovila, ale to nebyl žádný problém. Firma Hoffmann nám vyšla vstříc a realizovala vše atypické, co jsme si vymysleli. Dům byl navržen jako nízkoenergetický, a to se v praxi potvrdilo. Je tu stále příjemně, v zimě stěny akumulují a udržují teplo a měsíční náklady na vytápění jsou nízké. V létě nepotřebujeme klimatizaci, konstrukce se nijak nepřehřívá, stačí zastínit okna pomocí žaluzií. I při největších vedrech se uvnitř udržuje teplota cca do 25 °C. Výborné jsou i zvukoizolační vlastnosti Veloxu, vede kolem nás silnice, ale když jsou okna zavřená, uvnitř není vůbec nic slyšet,“ vysvětluje majitelka domu.
- Probíhala realizace podle vašich představ?
„Původně jsme plánovali stavět cestou subdodávek po etapách – od základové desky přes hrubou stavbu, okna atd. až po vybavení interiéru. Překvapilo mě, že místní firmy neměly o menší zakázky zájem, a ani cenově to nevycházelo výhodněji, a tak jsme nakonec zadali většinu stavby na klíč včetně založení firmě SHS 2 Ing. Havrdy – kromě elektřiny, vnitřních rozvodů, topení a koupelen. A vyplatilo se to, jednali jsme s jedním zodpovědným dodavatelem, nedocházelo ke konfliktům ani časovým prodlevám. Stavba trvala zhruba rok a byla dokončena podle plánu.“
- Jakou jste měla zkušenost s řemeslníky?
„Chodila jsem na stavbu denně, každou etapu a každou práci jsem si předem nastudovala a na řemeslníky osobně dohlížela. Objevily se i chyby, jako na každé stavbě, ale vycházeli nám vstříc a vše probíhalo bez problémů. Zejména musím pochválit obklady v koupelnách, dělali je velmi pečliví a pracovití řemeslníci. Bohužel tato firma už neexistuje, jak už to tak bývá, poctiví malí živnostníci doplácejí na nesolidní praktiky některých větších firem a někdy se v konkurenci neudrží.“
- Udělala byste dnes něco jinak? Museli jste provádět nějaké opravy?
„Žádné opravy na domě nebyly potřeba a ani bych nic neměnila, všechno jsme dlouho a pečlivě promýšleli. Předělávali jsme jen povrch na kryté terase – původní zámková betonová dlažba se špatně udržovala, nahradili jsme ji keramickou dlažbou od firmy RAKO do pískového lože. Problém byl s úpravami plochy kolem bazénu. Vybrali jsme si dnes moderní povrch – kamenný povlak typu ,topstone‘. Firma jej ale provedla nekvalitně, po urgencích jej sice opravila, ale opět nekvalitně, a nebyla schopna práci dokončit. Nakonec jsme museli odmontovat již hotové posuvné zastřešení bazénu, celý povrch odstranit a provést úplně znovu s jiným dodavatelem – se společností Bauprotect s. r. o., kterou mohu jen doporučit. Určitě je dobré sbírat o každé firmě předem co nejvíce informací, že je společnost největší na trhu, není rozhodující.“
Stavba krok za krokem:
1. Srovnání terénu do vodorovné roviny.

2. Výkopy pro základové pasy.

3. Vylévání základových pasů betonovým mixem.

4. Ztracené bednění po obvodu podkladní betonové desky.

5. Vložení kari sítí a vylévání podkladní desky.

6. Natavení hydroizolačních asfaltových pásů pod obvodové a nosné stěny.

7. První řada obvodových a nosných zdí systému Velox.

8. Ukončení zdiva včetně obvodového věnce a překladů.

9. Osazení dřevěných příhradových střešních vazníků.

10. Pokrytí střechy taškami Bramac, osazení oken. Garážová vrata byla zaslepena OSB deskami.

11. Vyrovnání povrchu fasády – na zdivo byly nalepeny desky EPS 20 mm.

12. Lepení armovací síťoviny a obkladu z ražených cihelných pásků.

Foto: Jiří Hurt, archiv
Zeptat se & odpovědět