Proces stavby rodinného domu se skládá z několika fází, které v sobě zahrnují tvorbu projektu, povolení stavby a její vlastní realizaci. Zdánlivě jednoduchá věc, v praxi to ale může trvat od jednoho roku do několika let.

Líbí se vám tento článek?
Úvodem je dobré si říci, od kdy tuto dobu počítat: zda od prvotní myšlenky „chci bydlet ve svém domě“, nebo od okamžiku hledání a výběru vhodného pozemku, či až od návrhu domu. Tato fáze může trvat i několik let, než padne konečné rozhodnutí pustit se do dobrodružství, jakým bezpochyby stavba rodinného domu je.
Na počátku je třeba zvážit zajištění finančních prostředků a nalezení vhodného pozemku. Jiná je tedy doba, která zahrnuje ono ujasnění si financování a hledání pozemku a jinak se odvíjí čas, pokud jej počítáme od první návštěvy u architekta či projektanta. Dodejme, že žádnou z fází při přípravě na stavbu domu není dobré podceňovat, protože rozhodující – a to na několik generací – je výsledek, kterým bude rodinný dům podle vašich představ a možností.
Podívejme se tedy na přehled jednotlivých fází, které se v tom či onom rozsahu mohou lišit, ale měly by vytvořit reálnou představu toho, co obnáší stavba rodinného domu.
Pozemek
Doba hledání záleží na vašich představách a požadavcích, času a v neposlední řadě i na štěstí. Výběru vhodného pozemku je třeba věnovat dostatek času, neukvapit se, neboť pozemek samotný je hlavním faktorem určujícím kvalitu budoucího bydlení.
Můžete najít pozemek s krásným výhledem, ale zjistíte, že musíte vozit děti daleko do školy, a to každý den. Pro mladou rodinu to nebude ideální, ale pro starší manželský pár tomu může být naopak.
Tento článek je pro členy klubu Můj dům.
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět