Na rozdíl od běžných střešních krytin střecha pokrytá vegetací postupem času narůstá do krásy. Pokud si zvolíte správný typ osázení, věnujete dostatek času a úsilí realizaci a nebudete zanedbávat následnou péči, získáte na dlouhá léta originální a působivou střešní krytinu. Navíc šetrnou k životnímu prostředí i vaší peněžence.
Líbí se vám tento článek?
Vegetační střecha, ekologická varianta střešní krytiny
Kvalitní střecha je jedním z nejdůležitějších prvků vašeho domu. Současné trendy ve stavebnictví nabádají k výběru materiálů s ohledem na jejich šetrnost k životnímu prostředí. V tomto případě splňuje vegetační střecha všechny předpoklady. Střechy pokryté půdou a rostlinami se již před mnoha staletími osvědčily mimo jiné jako ekologická klimatizace.
Jejich termoregulační schopnosti jsou oceňovány i dnes. Vzhledem k vrstvě zeminy a odpařující se vodě dochází v létě k ochlazování střešní konstrukce a pomalejšímu prostupování tepla. V zimě naopak chrání před chladem. Díky osázení rostlinami pročišťují vegetační střechy ovzduší a mají pozitivní vliv na okolní klima. Jsou šetrné k okolnímu prostředí, zvyšují biodiverzitu a umí dobře hospodařit se srážkovou vodou.
Střešní krytina v podobě vegetační střechy celkově prodlouží životnost střešního pláště, protože ho chrání před nepříznivými povětrnostními podmínkami, výkyvy teplot, UV zářením i mechanickým poškozením. V konečném důsledku oceníte i podíl zelené střechy na snížení nákladů za energie.
Výraz zelená střecha vznikl v podstatě chybným překladem z němčiny (Gründach) nebo z angličtiny (Greenroof). V obou těchto jazycích slovo „grün“ a „green“ opravdu znamená „zelený“, ale také v přeneseném slova smyslu „vegetaci“.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět