Využití železobetonu otevřelo architektům do té doby netušené možnosti a znamenalo ve stavebnictví velký skok podobně jako „vynález“ pórobetonu. Jakým směrem se vyvíjejí dnešní moderní betonové a pórobetonové konstrukce?
Líbí se vám tento článek?
Monolitický železobeton předčí ostatní konstrukční systémy vysokou únosností a velkou pevností v tlaku i v tahu, což umožňuje překonávat mnohem větší rozpony než u běžných zděných staveb.
Tato schopnost je při současných trendech budování velkého otevřeného prostoru velmi žádaná, betonové konstrukce mají také velkou stabilitu, dlouhou životnost, požární odolnost a tepelněakumulační schopnosti. Rubovou stránkou mince je potřeba budovat bednění a také dodržovat dlouhé technologické přestávky, než stavba nabude plné únosnosti.
Proto je monolitická výstavba poměrně nákladná a je vhodná především tam, kde nelze architektonický záměr naplnit s využitím jiných technologií. Jedná se především o atypické stavby a jejich části, u rodinných domů zejména o nepravidelně tvarované stropní desky, dlouhé překlady, výrazně přesahující, šikmé nebo oblé konstrukce, základy a další statické prvky. Beton nemá tepelněizolační schopnosti, proto je třeba jej zateplovat.
Ztracené bednění
Tato technologie zjednodušuje, zrychluje a zlevňuje stavbu betonové monolitické konstrukce. Bednění (nejčastěji desky nebo tvárnice na bázi štepkocementových desek) se po betonáži a zmonolitnění konstrukce neodstraňuje, ale zůstává její trvalou součástí. Stavba pak získá charakter monolitu. Je možné ji z velké části realizovat svépomocí – to se týká zdění, případně i vylévání tvárnic, těžkou techniku vyžadují jen stropy. Ztracené bednění se dodává jako stavebnicový systém, ale je použitelné i pro atypické konstrukce.
Obvodové stěny lze opatřit vnějším zateplením, na trhu ale najdete systémy s tepelnou izolací integrovanou do obvodové stěny (VELOX, Durisol) jako přímá součást bednění. Splňují požadavky pro nízkoenergetické i pasivní domy. Systémy ztraceného bednění ušetří tedy i čas, náklady a práci se zateplováním.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět