Jestli vám doma někdy „bezdůvodně“ praskla dlažba na podlaze nebo se zvlnila plovoucí podlaha, případně chcete těmto problémům předejít, vyplatí se porozumět dilatačním spárám. Tyto nenápadné, ale klíčové mezery mezi jednotlivými částmi podlahy umožňují materiálu přirozeně reagovat na změny teploty a vlhkosti, čímž zabraňují vzniku prasklin, deformací a dalších nepříjemností. Správně navržené a provedené dilatační spáry prodlužují životnost podlahy a přispívají k její stabilitě, ať už jde o dlažbu, laminát nebo masivní dřevo.

Líbí se vám tento článek?
Podlahové krytiny, ať už jde o dlažbu, laminát, dřevo nebo vinyl, se vlivem změn teploty a vlhkosti neustále nepatrně pohybují. Pokud by jim nebyl ponechán dostatečný prostor k tomuto přirozenému rozpínání a smršťování, mohlo by dojít k jejich deformaci. Zvláště citlivé jsou na tento jev velké souvislé plochy podlah bez přerušení, kde se napětí může postupně hromadit, až nakonec způsobí nevratné poškození materiálu. To se týká nejen novostaveb, ale také situací, kdy dochází k rekonstrukci stávajících prostor, kde se podlaha musí přizpůsobit změněným podmínkám.
Dilatační spáry slouží jako ochranný prvek, který těmto negativním vlivům předchází. Tyto mezery jsou vyplněny pružným materiálem, například speciálním silikonem nebo pružnými profily, jež absorbují pohyb podlahy a brání vzniku prasklin či vzedmutí povrchu. Správné rozmístění dilatačních spár je proto zásadní nejen u nových staveb, ale i při rozšiřování stávajících domů, kde mohou vznikat nové dilatační napětí mezi starou a novou částí konstrukce.
Řešení dilatačních spár
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.

Zeptat se & odpovědět