Z klasického třípokojového bytu architekti vytvořili plynulý čistý prostor bez zbytečností. Kombinaci jemných barev a elementárních tvarů dodaly energii výrazné barevné solitéry a plochy.
Majitel bytu si přál čistý prostor, nenáročný na údržbu. „Byt i po začátku užívání zůstává bez doplňků, protože tak dle jeho mínění naplňuje svou minimalistickou podobu. Původní představa spočívala v myšlence: ‚Bude to bílý, černý nebo maximálně šedý.‘ A proto oslovil nás architekty, abychom vytvořili minimalistický trvalý koncept materiálů a barev,“ vysvětluje architektka Lenka Bažík z ateliéru ika.architekti. Zadáním rekonstrukce panelákového bytu byla tedy především jednoduchost, aby se tu snadno daly udržet čistota a pořádek. Zároveň měl být veškerý nábytek uzavřený, bez polic, bez otevřených úložných prostor.
Nová dispozice
Rekonstrukce spočívala v drobných dispozičních úpravách, plynulém propojení prostoru a vybudování nového hygienického zázemí. Požadavkem majitele bytu bylo také propojení kuchyně a obývacího pokoje. Za vstupem je umístěna menší přechodová zóna s botníkem a věšákem na odložení oděvů. Chodba dále pokračuje plynule do hlavního obytného prostoru. Kuchyně je řešena menší pracovní plochou s jídelním stolem ve středu místnosti. Místo původních dveří architekti navrhli otvor v nosné stěně, který sjednotil dvě hlavní obytné místnosti bytu.
V obývacím pokoji na přání investora navrhli dva menší uzavřené kusy nábytku. Výrazným prvkem je červené ikonické křeslo od finsko-amerického architekta Eera Saarinena. Ložnice je řešena bez úložných prostor, bude sloužit čistě jen na spaní. Výhodou původní dispozice byl sklad, v němž byla instalována nová, na míru vyrobená vestavěná uzavíratelná skříň. Původní umakartové jádro bylo nahrazeno novou konstrukcí, všechny povrchy prošly očištěním a nové omítky se nanášely několikrát pro dokonalé dorovnání povrchů.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět