I když jsou základem každé zahrady v první řadě stromy a keře, jedině s trvalkami se dá vyčarovat ta správná atmosféra. Komě toho, že některé z nich neúnavně kvetou, mají i velký náskok. Rostou totiž natolik rychle, že se už v třetím roce po vysazení dočkáte perfektně rozrostlých květin. Jaký typ trvalkové výsadby zvolit a proč se musí opatrně kombinovat rostliny s výraznou vůní?
Líbí se vám tento článek?
rvalkové záhony byly vždycky chloubou každého zahradníka a není se rozhodně čemu divit. Vždyť právě ony byly vidět už na dálku díky atraktivním barvám. Protože ale přeci jen tak úplně nevydrží bez péče, bývají jejich plochy o trochu menší, než tomu je v případě okrasných keřů. Ale i trvalkový záhon se dá založit tak, abyste na něm při údržbě nenechali ruce.
Takovým stavebním kamenem je hlavně perfektní odplevelení a zpracování půdy. Dobrým startem pro většinu trvalek je zralý kompost nebo třeba univerzální zahradnický substrát, který i těžší zahradní zeminu provzdušní a odlehčí. Přípravě záhonu je jednoduše nutné věnovat trochu času, kvalitní začátek je totiž stejně důležitý jako správná volba rostlin do daných podmínek.
Abyste se z krásy květin měli vůbec kdy těšit, snažte se co nejvíc usnadnit následnou údržbu. Úplně zapomeňte na mulčování textiliemi, ty by znamenaly zbytečnou bariéru pro rostliny s podzemními výběžky. Povrch záhonu naopak zamulčujte nejlépe minerálním mulčem v podobě štěrku nebo kačírku.
Záhonům v podrostu stromů se stínomilnými rostlinami ovšem vyhovuje i jemná mulčovací kůra, štěpka, nebo dokonce spadané listí, které si příroda na záhon nadělí úplně sama i bez vašeho přičinění.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět