Dalším krokem po dokončení novostavby je založení zahrady a její úprava. V tomto případě se můžete rozhodnout a zvolit jeden ze dvou scénářů. Tím prvním je udělat si vše samostatně, za pomoci praktických rad od odborníků. Druhým je nechat celý proces na specialistech. Pokud jste si zvolili první možnost, máme pro vás tipy, které se vám při celém procesu rozhodně hodí.

Líbí se vám tento článek?
Založení zahrady není náročné, ale je dobré vědět, co všechno vás čeká. Jen tak se na celý proces správně připravíte. Plus budete umět dopředu zhodnotit, jestli to zvládnete i sami, nebo si necháte od někoho poradit.
Vypracujte si plán
Každá zahrada potřebuje určitý plán. Právě díky němu se vyhnete problémům jako například chaos nebo nelogické uspořádání. Plán nemusí být do detailu zpracován, stačí, když si jen tužkou nakreslíte obrys zahrady v příslušném poměru. Do vyznačené plochy poté zakreslete vše, co byste na zahradě chtěli mít, tedy jednotlivé rostliny nebo stromy, ale i ostatní vybavení, jako jsou altány, zahradní domky, vodní plochy a podobné.
Stavba předchází zahradě: Plánování zahrady krok za krokem
Výběr místa pro osazení
Lokalita pro umístění různých plodin se ale nemůže odvíjet čistě od vaší představy. Je potřeba zohlednit také potřeby vegetace, případně jí optimální podmínky uměle vytvořit.
Při plánování dbejte také na praktičnost a využívání zahrady. Například poblíž vchodu by neměly být rozložité keře a stromy, jež by mohly překážet při procházení. Dobré je také myslet na zdroj vody, respektive jeho vzdálenost, abyste, pokud plánujete zalévat konví, nemuseli chodit příliš daleko.
Rozhodněte se, jaký typ zahrady chcete
Zahrada se většinou dělí na dva typy, a to:
- Okrasná zahrada – je charakteristická tím, že se v ní nacházejí spíše okrasné než praktické prvky. Má sloužit k prezentaci domu. Je pěkně upravená, plná květin a stromů. Neměla by postrádat lavičku, zahradní altán nebo alespoň menší posezení.
- Zahrada užitková – má nějaký účel. Představuje místo, kde si můžete zasadit vše, co potřebujete. Zpravidla neslouží k prezentaci, ale můžete ji doplnit keři a květinami.
Kromě zmíněných druhů existuje i kombinace obou. Využívá se, pokud máte k dispozici velký pozemek.

Rozhodněte se, co budete pěstovat
Každý typ rostliny či dřeviny vyžaduje jiné stanoviště. Když si zvolíte druhy, které chcete pěstovat, budete třeba jim vybrat správné stanoviště. Některé rostliny potřebují více slunce, jiné zase stín, dalším vyhovuje vlhko a jiné vyžadují suchou a písčitou půdu… Jsou i rostliny, které se navzájem nesnášejí nebo si konkurují, a proto nesmí být u sebe.
Před samotným sázením tedy zkontrolujte, zda jste vše správně rozmístili a vhodně zkombinovali. Jen tak si zajistíte pěkný vzhled exteriéru i bohatou úrodu.
Jak založit a vést permakulturní zahradu
Co v zahradě nesmí chybět?
Nehledě na to, jaký typ zahrady jste si vybrali, existují prvky, které by vám rozhodně neměly chybět. Zpravidla jde o kvetoucí zeleň, ovocné keře a některé stromy.

Zvýrazněte hranice zahrady
Zahradu je dobré ohraničit, aby dostala konkrétní tvar a vzhled. Udělat to můžete několika způsoby. Tím nejčastějším je klasický plot nebo zeď. Aby nepůsobily příliš tvrdě, jejich vzhled lze doplnit popínavými rostlinami.
Jinou možností je živý, ideálně stálezelený plot. Vyšší druhy vám navíc zajistí tlumení zvuku a prachu i potřebné soukromí. Nemluvě o tom, že zelené stěny lze upravovat do vámi zvolených tvarů.
Gabionové stěny, vhodný doplněk nejenom pro moderní zahrady
V rámci hranic je dobré myslet také na členění. K tomu využijete různé cestičky. Pokud nechcete jen jednoduché vyšlapané, sáhněte po nějakém materiálu. Levnější alternativou je štěrk nebo písek, případně zvolte větší komfort v podobě betonu, zámkové dlažby nebo cihel.
Dražší, ale efektnější variantou je dřevo či přírodní kámen – tyto materiály se pravděpodobně budou upravovat na míru, proto vás vyjdou o něco víc.
Nehledě na materiál se ujistěte, že cestičky i schody jsou zpevněné a nepředstavují riziko. Tato informace platí dvojnásob pro rodiny s dětmi.
Nejprve vysaďte dominantní prvky
Když je zahrada vyznačena a rozdělena, můžete přejít na další krok. Tím je samotné vysazování. Začněte nejprve dominantními prvky – stromy a keři. Počet závisí na velikosti zahrady a jejich předpokládaném vzrůstu. V běžných zahradách se ovšem doporučuje vysadit jen jeden velký strom a několik menších.
Keře vysaďte u zdi nebo plotu. Klidně je slaďte s květinami, které je zvýrazní. Nebojte se nápadných kombinací nebo netradičního vzhledu. Právě ten se postará o jedinečný a originální design.
Za dominantu mnozí považují i samotný trávník. Zelený koberec je nádherný a přitahuje pozornost. Určen je do okrasných zahrad. Nejlépe se mu daří na slunných místech nebo v polostínu. Vyhněte se úplnému stínu.

Nezapomeňte na dekorační detaily
Základní kousky jsou na místě, přišel čas k dekorování a zkrášlování. Tento úkol převezmou barevné květiny a ozdobné keře. Vytvořte si například pěknou skalku, kde jemné květiny doplníte masivními a ostrými kameny.
Nádhernou dekorací je také jezírko. Když jej opatříte podvodním osvětlením, můžete si být jisti, že bude ozdobou i během večera. Můžete do něj přidat kameny, fontánu nebo kaskády. Nezapomeňte na vodní rostliny.
Do zahrady se také hodí příjemné posezení, zahradní altán, slunečníky a osvětlení, pro něj ale budete potřebovat připojení k elektřině anebo vhodné solární zařízení.
Nejčastější chyby při zakládání zahrady
Při zakládání zahrady se laici zpravidla dopouštějí několika chyb:
Nejčastější chyba, respektive omyl je věta: Chci bezúdržbovou zahradu, všude jen trávník. Bezúdržbová zahrada neexistuje a trávník je jeden z nejnáročnějších prvků zahrady pro údržbu. Podobně jsou na tom skalky a jezírka.
Další z chyb je biodiverzita a podceněná finanční stránka. Dokud je zahrada pouze ve stádiu projekce, lidé mají tendenci snít o všem možném, co je samozřejmě přirozené. Je však třeba brát ohled na to, že jednotlivé navržené prvky se mají někdy i zrealizovat. Častým příkladem jsou například zmiňovaná jezírka, která v našich zeměpisných šířkách potřebují dostatečně velký rozpočet k tomu, aby správně fungovala.

Zeptat se & odpovědět