Sokl domu patří mezi nejvíce namáhané části stavby a vyžaduje důkladnou ochranu. Čelí nejen povětrnostním vlivům, ale také mechanickému poškození, vlhkosti a chemickým látkám. Přesto se často podceňuje a na každý dům s kvalitně provedenou izolací soklu připadá mnoho staveb, kde je sokl zateplen nesprávně nebo vůbec.

Líbí se vám tento článek?
Fasáda budovy je neustále vystavena dešti, větru a změnám teplot, avšak sokl je zatížen ještě více – nachází se totiž v přechodové zóně mezi terénem a fasádou. Tím je vystaven nejen působení srážkové vody a vlhkosti vzlínající ze země, ale také dynamickému namáhání a rozdílným teplotám v zimním i letním období. Kromě toho musí odolávat i statickému zatížení budovy.
Další hrozbou pro sokl je chemické namáhání. Sůl používaná v zimě na chodnících i přirozeně se vyskytující v půdě může narušovat strukturu materiálu. Dochází k erozi povrchu i hlubšímu poškození, které je dále umocněno mrazem. Voda pronikající do pórů materiálu se při zmrznutí rozpíná a postupně způsobuje praskání a drolení.
Aby sokl dlouhodobě odolával těmto vlivům, musí splňovat několik zásadních požadavků: mechanickou pevnost, soudržnost s fasádou, schopnost odpuzovat vodu a chemické látky, odolnost proti mrazu a snadnou údržbu.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.

Zeptat se & odpovědět