Rodinný dům v malé slezské obci vychází z požadavku vytvořit pohodlné, finančně nenáročné bydlení vhodné pro handicapovanou osobu. Vtipně jednoduché řešení se vypořádává jak s požadavkem zachovat soukromí na exponovaném pozemku, tak se záměrem vytvořit vzdušný otevřený prostor, naplnit interiér sluncem, a přitom nedopustit nežádoucí vedro během letního žáru.

Architekt Tomáš Bindr spolu se svými kolegy z opavského Ateliéru 38 ve svých návrzích vždy vycházejí z funkce, požadavků investorů a jejich finančních možností, snaží se využít potenciál pozemku a dosáhnout harmonického vztahu architektury s okolním prostředím. Protichůdné podmínky a požadavky, které se občas při projektování sejdou, někdy vyžadují důvtip hodný chytré horákyně.
Na rohový obdélníkový pozemek s jihozápadní orientací, který se nachází v klidné nové zástavbě rozrůstající se obce, architekti navrhli přízemní bezbariérový dům s nízkou sedlovou střechou, odpovídající požadavkům regulativů. Umístili jej při severovýchodní hranici parcely, aby z jihozápadní strany, podél ulice, vznikla volná plocha na slunný rekreační trávník s okrasnou výsadbou, případně několika užitkovými záhonky.

Inteligentní posouvání
Tento článek je pro členy klubu Můj dům.
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět