O alternativních zdrojích energie se dnes hodně mluví, ale často lidé neznají správný obsah základních pojmů. Ve spolupráci s Ing. Martinem Smolkou ze Solární asociace jsme se rozhodli ty to důležité pojmy vysvětlit.
Líbí se vám tento článek?
Druhy solárních panelů
Drtivá většina fotovoltaických panelů je založena na křemíkové polovodičové technologii. Používají se dva základní typy křemíkových panelů, a sice z krystalického křemíku (monokrystalické a polykrystalické) a tenkovrstvé panely (amorfní Si, CdTe CIGS, CIS). Každý panel se skládá z několika pospojovaných křemíkových článků.
Rozdíl mezi oběma typy je především v konstrukci (způsobu nanesení a zapouzdření článků). Krystalické články propojené sběrnicí nanesenou sítotiskem jsou zalaminovány mezi dvěma fóliemi (EVA), přední dopadová vrstva článků je kryta sklem, zadní většinou plastovou fólií (Tedlar), celý sendvič je v kovovém rámu.
U tenkovrstvých panelů jsou články nanášeny přímo na sklo nebo na plast s propojením prostřednictvím transparentního vodivého oxidu, jednou přední vrstvou EVA fólie a propustnou přední a zadní krycí vrstvou bez rámu. Oba typy křemíkových článků fungují na bázi polovodičů s P-N přechodem.
Druhy fotovoltaických elektráren (FVE)
Fotovoltaické instalace, určené pouze pro výrobu elektřiny (nikoliv fototermické kolektory pro přímý ohřev vody) lze dělit podle několika kritérií.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět